Máme za sebou první rok v projektu vzdělávání učitelů, spolufinancovaného z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky, a tak je třeba se ohlédnout. Celý školní rok se 10 učitelů vzdělávalo v anglickém jazyce.
Pokročilí nejen procvičovali získané znalosti, ale obohatili svou slovní zásobu o stovky nových slovíček včetně frází. Začátečníci naopak získali základní slovní zásobu k běžné komunikaci v anglickém jazyce a především odvahu dorozumívat se v něm. Absolvovali jsme i školení na počítačích v programech MS Word a MS Excel. Řada z nás se domnívala, že tyto programy ovládá, ale záhy jsme zjistili, že nové verze nabízejí nepřeberné množství informací a možností, o kterých jsme neměli zdání. Asi nejdůležitějším poznatkem bylo zjištění, že se používání nových verzí těchto programů hodně zjednodušilo a především nabízí řadu hotových šablon s nečekanými grafickými možnostmi.
Největší přínos projektu spatřujeme v možnosti účastnit se dvoudenních výjezdových školení s tematikou zavádění nových vyučovacích metod a organizačních forem výuky včetně psychohygieny a předcházení syndromu vyhoření. Pracovali jsme v osmičlenných týmech, které skýtaly možnost prodiskutovat probíraná témata a ověřit je často přímo na sobě. Školení, která probíhají po vyučování, sice šetří čas, ale bohužel ne síly učitelů, kterých po náročném vyučování příliš nezbývá. Na výjezdních školeních můžeme intenzivně pracovat na zvolených tématech a zároveň relaxovat v mimoškolním prostředí. I z tohoto důvodu jsou pro semináře vybírány lokality v přírodě, měli jsme možnost navštívit penzion Kamínek v Byňově u Nových Hradů, hotel Albatros v šumavských Prachaticích a Borovanský mlýn. V přípravném týdnu nás čeká další výjezdní školení tentokrát s tematikou nových vyučovacích metod – brainstormingu a projektového vyučování – a týmová práce a spolupráce, bez níž to ve škole nejde.