V rámci projektu “Získávání nových znalostí a zkušeností pedagogů ze Základní školy Kaplice“, spolufinancovaného z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky, absolvovali učitelé v listopadu a prosinci poslední z cyklu školení ICT, tentokrát s názvem Interaktivní tabule.

Naše škola je vybavena 20 interaktivními sety, jež využívají všechny třídy 1. stupně a odborné učebny 2. stupně.  V mnohém pomáhají pedagogům zatraktivnit výuku, neboť umožňují projekci výukových CD i DVD včetně tzv. interaktivních programů. Při nich žáci sami vstupují do světa jazyků, geometrických tvarů, matematických úloh, ale i přírody a historie. Mohou v programech přímo na tabuli doplňovat, podtrhávat, přiřazovat tvary ad. Škola zakoupila v posledních letech řadu interaktivních výukových programů, zároveň si mohou podobné prezentace učitelé vytvářet sami. Cílem školení bylo zopakovat si některé funkce nejčastěji zastoupeného systému BenQ, tzn. práce s projektorem a s interaktivním setem. Učitelé si vyzkoušeli aplikaci Q Draw, např. použití geometrických nástrojů, knihovny obrázků, rolety, interaktivní prezentace v PowerPointu, animace, časování animací, vložení zvuku a obrázků.

Výuka prostřednictvím počítačové techniky se stala běžnou součástí vzdělávání, neboť řada učitelů si bez ní už nedokáže výuku představit. Přesto se domníváme, že mluvené a čtené slovo má ve výuce nezastupitelné místo. Proto jsme se rozhodli v letošním školním roce podpořit čtenářské dovednosti, a to napříč všemi předměty. I v tomto směru se počítače staly nemalým pomocníkem, díky nim se řada dětí zapojila do projektu „Čtení pomáhá“, rodiče jsme seznámili s celorepublikovou akcí „Celé Česko čte dětem“. Věříme, že se počítače nestanou dětem zlým pánem, ale dobrým sluhou.

obrazek--929.jpegobrazek--931.jpegobrazek--932.jpegobrazek--933.jpegobrazek--930.jpeg