Čtvrtého února uběhlo již dvě stě let od narození naší významné spisovatelky Boženy Němcové. Po úspěšných projektech k oslavám výročí narození Karla IV. a naposledy sametové revoluce, tak školní parlament přišel s nápadem na projekt Božena 200.
Každá ze tříd na naší škole si vybrala aktivitu nebo výukový materiál, který při hodinách výtvarné výchovy, pracovních činností nebo i v dalších hodinách společně s vyučujícími připravila. Ve spojovací chodbě, kam svoje výtvory pak umístili, tak mají všichni naši žáci možnost si o Boženě Němcové a jejím životě a díle přečíst.
Na plakátech, které připravili žáci tříd 9.A a 9.B, se dozvíme více o spisovatelčině dětství, mládí a životě jako takovém. Zajímavé jsou určitě i domněnky o jejím původu a teorie o jejích pravých rodičích. V návaznosti na Boženu Němcovou si žáci 7. C společně s paní ředitelkou zkusili vytvořit časovou osu, které obsahuje přehled tehdejších událostí doby národního obrození. Některé třídy se rozhodly, že se pokusí nakreslit ilustrace k jednotlivým pohádkám a příběhům. Vznikly tak krásné ilustrace například k pohádkám Sedmero krkavců, Perníková chaloupka, O Smolíčkovi a mnoha dalším. Děti na prvním stupni si vyhrály i s komiksy k poslední jmenované pohádce. Děti ze 4.C vyrobily i malé modely pohádkových kulis a ve třídě 1.B si společně vytvořili leporelo.
Postavy z pohádek si vyrobili v 7.B a my tak můžeme hádat, které z nich mají jednotlivé figury zobrazovat. Třída 8.B má zkušenosti s postavami již z minulých projektů a tak si tentokrát chtěli zkusit namalovat portrét spisovatelky. A aby to nebylo zas tak jednoduché, malovali ho ve stylu Andyho Warhola. Paní učitelka Papoušková si pro 8.B připravila skupinovou práci k danému tématu a pokud byste plánovali zajímavý výlet, můžete využít plakát 7.A, která vytvořila mapu Babiččina údolí a jeho zajímavostí. Třída 9.C si připravila nástěnný plakát o bankovce s podobiznou Němcové, takže na spojovací chodbě můžeme obdivovat opravdu nadrozměrnou „pětistovku“. V 6.C se děti podívaly na příběh Divé Báry a pak ho představily ostatním. Ale nejvíce překvapila 6.B, která si připravila divadelní představení, které pak předvedla v prvních třídách. Zástupci školního parlamentu došli také vybrané pohádky přečíst dětem do prvních tříd.
Na Fantovce jsme tak toto významné výročí oslavili opravdu pořádně a všem, kteří se do projektu zapojili, děkujeme.