Projekt Erasmus Plus na Fantovce

Úvod > Co se u nás děje > Události a akce > Projekt Erasmus Plus na Fantovce

Spolupráce ZŠ Fantova a Gesamtschule Geldern „Naše minulost a společná budoucnost v demokratické Evropě"

13.06.2022

V týdnu od 5.6 (neděle) do 11.června(sobota) se na Fantovce uskutečnil dlouho plánovaný a připravovaný týden spolupráce s německou školou z Geldernu. A byl to týden nabitý prací, vzděláním, výlety i zábavou. Projektu na téma „Naše minulost a společná budoucnost v demokratické Evropě“  se zúčastnilo 19 německých dětí z 8.třídy v doprovodu p. učitelky V. Brückner a p. ředitelky T. Rathmer a 20 českých dětí vybraných z 9.C a 8.B.

Už v neděli v podvečer na příjezd německých dětí netrpělivě čekal hlouček dětí z Fantovky. O předem objednanou pizzu se německé děti rozdělily s těmi českými, to bylo velmi příjemné překvapení na začátek. Společná procházka Kaplicí pak vedla přes Suchý vrch, protože odtud je krásný pohled na Kaplici z výšky a děti z Geldernu takové výhledy vzhledem k tamní nízké nadmořské výšce neznají. V pondělí naši vzácnou návštěvu už před školou přivítala paní ředitelka Jana Drdáková, jak se na mezinárodní návštěvu sluší a patří, chlebem a solí. Poté jsme všechny děti z tohoto projektu rozdělily do skupin a společně se zúčastnili několika vyučovacích hodin. Byly to především hodiny cizích jazyků, ale některé děti si vyzkoušely i výuku informatiky, hudební výchovy či tělocviku. Po obědě ve školní jídelně jsme vyjeli na Lipno. Všechny děti, nejen ty německé, byly nadšené z jízdy na lanovce a výhledu z rozhledny Korunami stromů. V zaniklé vesnici Svatý Tomáš jsme se zabývali osudem jejích původních obyvatel, kteří byli po 2. světové válce vysídleni do Německa.

Náročný den pro všechny bylo úterý. Nejen proto, že nás čekala dlouhá cesta autobusem, ale i proto, kam tato cesta vedla. Byla to Malá pevnost v Terezíně, tamní národní hřbitov a židovské ghetto. A nejen počasí ten den plakalo. Všech se návštěva v Terezíně silně dotkla. Ve středu pak některé z dětí pod těmito dojmy malovaly společně obrazy. I když měly jen málo času, vznikly zajímavé práce. Jeden obraz naší žákyně M. Šedivé byl tak silný, že ho okamžitě zakoupila p. ředitelka Rathmer pro svou školu v Geldernu. Zbytek dopoledne pak děti začaly ve školní tělocvičně nacvičovat společné závěrečné vystoupení připravované na páteční večer. V podvečer jsme společně s rodiči českých dětí  na školní zahradě opékali špekáčky. Počasí vyšlo a všichni jsme si to na zahradě užili.

Na čtvrtek byla naplánovaná návštěva Českého Krumlova. Prohlídka regionálního muzea, muzea tortury, procházka nádherným historickým centrem města, které je od roku 1992 na seznamu kulturního dědictví UNESCO, ochutnávka trdelníku to vše bylo především pro německé děti nezapomenutelným zážitkem.

Páteční den se nesl už zcela v rovině příprav na samotný vrchol celého týdne a tím byl slavnostní večer a společné vystoupení žáků v kulturním domě v Kaplici. Krásný a dojemný program, který žáci obou škol nacvičili, symbolicky provedl všechny diváky dějinami našich obou zemí od dob T.G.Masaryka, přes 2.světovou válku, vyhnání sudetských Němců, období komunismu, sametovou revoluci až k současným otázkám ochrany životního prostředí naší planety. Nebyly to vždy události veselé, mnoho diváků také uronilo při shlédnutí nejednu slzu, ale i to svědčí o tom, že se nám program opravdu povedl. Na podiu také ředitelky obou škol ZŠ Fantova i  Gesamtschule Geldern slavnostně deklarovaly podepsání partnerské smlouvy a tím potvrdily záměr ve společných akcích i návštěvách pokračovat. Poté jsme všechny zúčastněné děti i rodiče pozvali na závěrečný vynikající raut. Děti si pak společně zatančily, atmosféra byla už zcela uvolněná a srdečná. Byla to opravdová taneční jízda!

V sobotu nás všechny čekalo smutné loučení. Ale máme krásné vzpomínky, moderní technologie, možnosti si dopisovat a těšit se na další setkání, tentokrát v roce 2023 v Geldernu!

Zbývá jen poděkovat. Poděkovat všem, kteří pomohli tento týden zorganizovat nebo jej  podpořili finančně či jinak. Největší zásluhu na celém projektu má p. uč. V.Brückner. Byla to její myšlenka, která celý projekt započala, se všemi dětmi také nacvičila vystoupení na společný závěrečný večer. Velký dík patří p. Talířovi, p. ředitelce Drdákové, p.uč. Zasadilové a Šauflerové, všem dětem z projektu  a samozřejmě našim sponzorům, kteří nám celý týden zpříjemnili a pomohli nám zajistit i upomínkové dárky pro německé děti.

Sponzoři projektu:  ISOTHERM s.r.o., PC servis KB s.r.o.,ALU.PLAST s.r.o.,ADM Mášl s.r.o.,INOTECH electronic s.r.o.,Dittrich & Greipl CZ s.r.o.,Fesl, s.r.o.,ISOTHERM s.r.o.,Tip Trading spol. s r.o.,BRAWE spol. s r.o.,Jednota družstvo spotřebitelů v Kaplici,SM produkt s.r.o.,Chleba se solí s.r.o.,PRALINES s.r.o.a Hotel Corona Kaplice

Za ZŠ Fantova L.Benešová